10–14 червня 2019 року на запрошення Фундації Місцевого Фонду Землi Білгорайської FFLZB (МФЗБ ) www.flzb.lbl.pl , три представники БО «Фонду громади Березані» взяли участь у навчальному візиті до Республіки Польща. Мета візиту полягала в тому, щоб продовжити процес створення ядра мережі місцевих благодійних організацій за моделлю мережі Центрів “Дій локально” (ЦДЛ), що функціонує в Польщі. Така мережа буде сприяти зміцненню III сектора і громадянського суспільства в Україні за рахунок розвитку місцевої філантропії. Проект спрямований до Центрів “Дій локально” Польщі та 10 місцевих благодійних організацій в Україні, серед них БО «Фонд громади Березані». Програма “Дій локально” – це програма Польсько-американського фонду свободи, що реалізується з 2000 року Академією розвитку філантропії в Польщі. Програма спрямована на активізацію діяльності місцевих громад навколо різних цілей загального блага. Реалізація програми базується на організації грантових конкурсів, в рамках яких підтримуються проекти, що ініціюють співпрацю жителів невеликих населених пунктів. Мережа охоплює 67 Центрів “Дій локально”. Учасники програми через свої проекти:

  • активізують діяльність місцевих громад навколо різних цілей загального блага;
  • вносять свій вклад у вирішення місцевих проблем або задоволення потреб жителів;
  • розсудливо залучають місцеві ресурси (природні, соціальні, людські та фінансові).

Під час навчального візиту представники 5-ти організацій з України взяли участь у семінарах:

Семінар I: – Співпраця Дій локально (далі ДЛ) з самоврядуванням; Фонд Бещад- www.fundacjabieszczadzka.org ;співпраця ДЛ з місцевою владою; анімація та залучення місцевої громади через соціально-культурні проекти; приклади проектів, які фінансуються спільно з ДЛ; співпраця з самоврядуванням.

Семінар II – співпраця бізнесом: Асоціація Дебіцького Клубу Бізнесy (www.karjerawdebicy.pl); Дембіцький бізнес-клуб – презентація ОДМ – проектування грантового конкурсу, пошук партнерів – співпраця з бізнесом; приклади підтриманих проектів.

Семінар III: Cоціальний капітал; правила конкурсу грантів, оцінка проектів, співпраця з Грантовою Комісією; центр сприяння та підтримки сільського господарства у м. Сандоміерж; соціальний капітал і сучасні методи збору коштів (fundraising); FOP i WPR – презентація ОДЛ; планування, і реалізація грантового конкурсу; співпраця з комітетом грантів; приклади проектів, що підтримуються в ОДЛ.

Семінар IV: Діагностика потреб, дослідження соціального капіталу; МФЗБ – презентація ОДЛ; оцінка потреб місцевої громади співпраця ОДЛ з грантоотримувачами; огляд проектів; експертиза соціального капіталу.

Семінар V: Співпраця з мешканцями і місцевими партнерами; організація Czajnia (Чяйня) – www.czajnia.pl – презентація ОДЛ; мультиплікаційні та залучені місцеві спільноти для рішення суспільних проблем, проекти реаізовані в рамах ДЛ (безпека, охорона здоров’я,екологія); проекти навчальні – співпраця зі школами; зустріч з активними жителями, реалізаторами проектів.

Семінар VI: Стандарти роботи ДЛ; створення мереж, співпраця з ПАФС у Польщі; місцева мережа співпраці; приклади проектів, що підтримуються ОДЛ.
Семінар VII : ціль програми ДЛ для ОДЛ і місцевої громади; роль програми «ДЛ» у процесі місцевого та регіонального розвитку; можливість співробітництва між польською та українською ОДЛ.

Також у рамках навчального візиту до Республіки Польща делегація українських благодійних організацій мала змогу відвідати декілька міських та сільських адміністрацій (польською «гміна»). Паралельно вдалося побувати й у місцях реалізації проектів. І все це ще не повний перелік того, що вдалось дізнатись і побачити. Досвід польських колег вражає!

Захід організований Фундацією Місцевого Фонду Землi Білгорайської FFLZB (МФЗБ) www.flzb.lbl.pl , та фінансово підтриманий Польсько-Американським Фондом Свободи, Академією розвитку філантропії Польщі та ІСАР «Єднання». Дякуємо організаторам та донорам за можливість брати участь у таких масштабних проектах! Маємо надію, що найближчим часом БО «Фонд громади Березані» стане ядром мережі українських благодійних організацій за моделлю мережі Центрів “Дій локально”.